Πλήρωσε τα λάθη της η Σάκκαρη, αποκλείστηκε από τον 2ο γύρο του Ρολάν Γκαρός - Τένις

Η Ελληνίδα ήταν εμφανώς εκνευρισμένη καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, είχε διαλόγους με θεατές και γενικά τα έβαζε συνεχώς με τον εαυτό της, σε ένα παιχνίδι άλλωστε στο οποίο είχε τον έλεγχο των πόντων στην συντριπτικά μεγαλύτερη διάρκεια. Ενδεικτικό είναι ότι η Σάκκαρη είχε 48 winners (τους διπλάσιους από την Σινιακόβα) στο παιχνίδι. Είχε όμως και 24 παραπάνω αβίαστα λάθη και πολύ χειρότερα ποσοστά στο πρώτο σέρβις (48%-67%), με αποτέλεσμα να μείνει εκτός συνέχειας από μία πιο σταθερή αντίπαλο, η οποία θα αντιμετωπίσει στον 3ο γύρο την Ναόμι Οσάκα, Νο. 1 στην παγκόσμια κατάταξη.

Η 23χρονη Ελληνίδα έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι. Κέρδισε οκτώ από τους πρώτους δέκα πόντους (2-0) και αντέδρασε γρήγορα στο break που δέχτηκε στο τρίτο game. Πήρε λοιπόν τα επόμενα τρία games, προηγήθηκε με 5-1 και σέρβιρε για το πρώτο σετ, με όλα να της πηγαίνουν σχεδόν τέλεια στο κορτ. Κάπου εκεί όμως το ματς άλλαξε τελείως. Η Σινιακόβα έγινε πιο επιθετική, ελάττωσε τα αβίαστα λάθη και την ίδια ώρα η Σάκκαρη άρχισε τα δικά της.

Η Τσέχα κέρδισε μόνο έναν από τους πρώτους 10 πόντους στο πρώτο σέρβις, αλλά μετά το 1-5 αφυπνίστηκε, κέρδισε 12 από τους επόμενους 13 πόντους και όχι μόνο ξαναμπήκε στο σετ, αλλά το κέρδισε κιόλας στο tiebreak 7-6 (5). Με ποσοστό 45% στο πρώτο σέρβις (με την Σινιακόβα να έχει παράλληλα 73%) και 25 αβίαστα λάθη, η Σάκκαρη ουσιαστικά πέταξε στα σκουπίδια τους 17 winners που μέτρησε στο πρώτο σετ.

Η Ελληνίδα άρχισε μάλιστα με ακόμα χειρότερο τρόπο το δεύτερο. Η Σινιακόβα προηγήθηκε με 2-0, κερδίζοντας οκτώ από τα εννέα games μετά το αρχικό 1-5. Κάπου εκεί όμως η Σάκκαρη ξαναμπήκε στον αγώνα. Η 23χρονη έκανε δύο διαδοχικά break, προηγήθηκε με 3-2 στο δεύτερο σετ αλλά έχασε το 6ο game και οι δύο παίκτριες υπερασπίστηκαν το σέρβις τους στα επόμενα έξι, με την Μαρία να σώζει μάλιστα και δύο match points στο 10ο και στο 12ο.

Το δεύτερο tiebreak είχε παρόμοια εξέλιξη με το πρώτο. Η κατάληξη πάντως ήταν διαφορετική. Αν και η Σάκκαρη βρέθηκε πίσω με 5-2 πόντους, με την Σινιακόβα να έχει μάλιστα διπλό mini break, η Ελληνίδα τενίστρια κέρδισε τους επόμενους τέσσερις πόντους και πήρε τον έλεγχο στο tiebreak. Εν τέλει, χρειάστηκε τέσσερα σετ πόιντ, αλλά τα κατάφερε η Μαρία, η οποία πήρε το δεύτερο σετ 7-6 (8) και παρέμεινε ζωντανή.

Το τρίτο σετ αποδείχθηκε μία επανάληψη των δύο πρώτων. Η Σινιακόβα κέρδισε τα πρώτα δύο games, η Σάκκαρη αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε, ωστόσο έχασε διπλό break point και την ευκαιρία να προηγηθεί με 3-1 στο τρίτο σετ και το ματς άλλαξε τελείως από εκεί και πέρα. Η Σινιακόβα, βγάζοντας τρομερές άμυνες στην συνεχή πίεση της Σάκκαρη, έκανε το κρίσιμο break στο 7ο game, κράτησε το σέρβις της στο 8ο και εν τέλει πήρε το ματς με 6-3 στο 3ο σετ, εκμεταλλευόμενη το τέταρτο match point.

Photo credits: AP Photo/Andrew Medichini